Військовослужбовці в Україні мають право на низку виплат та соціальних гарантій як під час служби, так і при звільненні.
Як інформує «Pro Гроші», держава гарантує кілька виплат після закінчення терміну служби. До переліку входять:
- Компенсація за неотримане речове майно. Військовому варто отримати довідку від речової служби частини про вартість, потім написати рапорт командиру про відшкодування вказаної суми. На підставі його наказу виплачують кошти.
- Одноразова грошова допомога. Демобілізовані можуть отримати 50% місячної зарплати за кожен рік служби у разі звільнення за станом здоров’я. За наявності вислуги не менше 10 календарних років кошти нараховують службовцям, які звільнилися за віком, через скорочення штату чи завершення строку контракту.
- Відшкодування за невикористану відпустку. Розмір компенсації вираховують за всі невикористані дні основної щорічної та додаткової відпусток, кошти мають виплатити усім, не зважаючи на підстави звільнення.
- Кошти для оздоровлення. Якщо військовий під час служби мав потребу в коштах на оздоровлення, але не отримав їх, то після демобілізації їх виплачують на підставі наказу командира частини. Розмір залежить від посадового окладу, виплат за званням і надбавки за вислугу років.
- Матеріальна підтримка для вирішення соціально-побутових питань. Йдеться про можливість нарахування виплати для вирішення вказаних питань всім військовослужбовцям, у тому числі й тим, хто демобілізується. Сума не має бути вищою за місячне забезпечення службовця, куди включають всі види грошового забезпечення, окрім винагород.
Водночас раз на рік військовослужбовці можуть отримати матеріальну допомогу від Міноборони.
Допомогу в розмірі місячного грошового забезпечення виділять виключно за наявності таких підстав:
- смерть військовослужбовця та/або його дружини (чоловіка), дітей, батьків;
- поранення військовослужбовця під час виконання завдань під час воєнного стану;
- у разі наявності у військовослужбовця інвалідності, отриманої внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), пов’язаного із захистом Батьківщини;
- порушення стану здоров’я військовослужбовця, перебування його на лікуванні, реабілітації, що підтверджено відповідними медичними документами (виписний епікриз, довідка про захворювання, постанова військово-лікарської комісії), а саме:
- – онкологічне захворювання (хірургічне лікування, променева та/або хімієтерапія);
- – захворювання на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, вірусний гепатит B, C;
- – безперервне перебування на лікуванні, реабілітації або у відпустці для лікування у зв’язку із хворобою (сумарно більше як 30 днів поспіль) внаслідок травм, захворювань нервової, серцево-судинної систем, опорно-рухового апарату та інших захворювань органів і систем з тяжким перебігом або наслідками, що потребують проведення багатоетапного хірургічного лікування, протезування втраченої кінцівки (кінцівок), ендопротезування, трансплантації органів, індивідуального догляду, протирецидивного лікування з довготривалим застосуванням дорогих лікарських засобів;
- – сім’ям військовослужбовців, які захоплені в полон (крім військовослужбовців, які здалися в полон добровільно) чи заручниками, а також інтерновані в нейтральних державах або визнані безвісно відсутніми.
Виплата матеріальної допомоги здійснюється за місцем служби згідно з рапортом військовослужбовця на підставі наказу командира, а командиру — наказу вищого командира за підпорядкованістю із зазначенням у ньому розміру допомоги.
До місячного грошового забезпечення, з якого визначається розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород) за займаною посадою, на які військовослужбовець має право на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Цей вид допомоги не є обов’язковою виплатою, у тому числі й у разі звільнення. Утім, військовослужбовці мають знати про своє право отримати раз на рік таку допомогу. Тобто перед звільненням особа може звернутись із відповідним рапортом про виплату допомоги.
Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань військовослужбовцям, накази про звільнення яких підписано минулого року, але не виключеним зі списків військової частини, в поточному році не надається.
Нагадуємо, як повідомлялося раніше, Військовослужбовці, які не мають вищої освіти, можуть отримати молодше офіцерське звання – прийнято закон
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Три причини, які дозволяють не з’явитися до військкомату по повістці – Постанова КМУ
ВАРТО ЗНАТИ: Штраф до 8500 грн: водіїв каратимуть і за пасажирів