За підсумками 9 місяців 2023 року обсяг реалізованої продукції підприємств Мукачівської громади за оперативними даними становить – 3, 2 млрд грн.
Про це йдеться у пояснювальній записці фінансового управління Мукачівської міської ради.
Введення воєнного стану в Україні негативно вплинуло на розвиток промисловості, що своєю чергою призвело до сповільнення, а по деяких галузях навіть зменшення основних показників роботи промислових підприємств.
Зокрема у галузі машинобудування спостерігається зменшення обсягів виробництва. Натомість позитивна динаміка відмічається у харчовій та інших галузях промисловості.
Слід зазначити також, що спостерігається скорочення чисельності штатних працівників на підприємствах. У порівнянні до відповідного періоду минулого року скорочення становить 20%.
У загальній структурі реалізованої промислової продукції за видами діяльності найбільшу питому вагу займає продукція переробної промисловості.
Вагоме місце в реалізації продукції належить наступним підприємствам: «Завод «Флекстронікс ТзОВ», УАП ТОВ «Фішер-Мукачево», ПРАТ «Мукачівський завод «Точприлад», ТОВ «Мукачівська швейна фабрика», ТОВ «Перспектива», ТОВ «Інтер-Каштан», ПАТ «МТФ «Мрія».
Підприємства галузі працюють на давальницькій сировині. Значна частина продукції підприємств експортується в країни Євросоюзу. Співпраця з іноземними партнерами дала можливість створити додаткові робочі місця, збільшити обсяги виробництва, однак складається залежність виробників від постачальників сировини та невизначеність на тривалу перспективу. Підприємства, які працюють за договорами з іноземними партнерами, повністю залежать від їхніх поставок та працюють на контрактній основі.
Цікаво також те, що у Мукачівську громаду переміщаються виробництва з регіонів, де ведуться бойові дії чи є загроза обстрілів.
На кінець звітного періоду на територію громади релоковано загалом 42 суб’єкти господарювання різних галузей, зокрема швейного виробництва, роздрібної та оптової торгівлі, надання послуг, інформаційних технологій, інших галузей промислового виробництва. Серед найбільш активних релокованих суб’єктів господарювання наступні:
- ТОВ «Прайм Снек» (м. Харків) займається переробкою молочної продукції та виробництвом сирних снеків;
- ТОВ «LEGIO» та ТОВ «ФАВОРИТ 2014» (м. Харків) виготовляють спецодяг для пожежників, рятувальників, шахтарів, працівників нафтопереробної промисловості, термо та вологостійкий одяг високих рівнів захисту, спорядження для військових;
- ТОВ «Аттекс Груп» (м. Київ) займається пошиттям елементів військового одягу, корпоративного одягу класу люкс;
- ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АЛКОМ» (м. Київ) виготовляє медичний текстиль, бандажі та інші вироби медичного призначення;
- ТОВ «Ч.Е-ІНДАСТРІ ГРУП» (м. Запоріжжя) виробляє металоконструкції, центрифуги та інше обладнання для добувної промисловості;
- ПП “КРИВБАСТЕХ” (м. Кривий Ріг) займається виготовленням обладнання для підприємств нафтопереробної галузі;
- ТОВ «НОРІС» (м. Харків) здійснює виробництво ветеринарних препаратів, кормів, кормових добавок та інших виробів, аксесуарів для тварин;
- ТОВ «Сімкорд» (м. Харків) спеціалізується на модернізації електронної торгівлі, комп’ютерному програмуванні та виготовленні власних комплексних програмних продуктів;
- ТОВ «ВІАН 21» (м. Запоріжжя) займається вирощуванням ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників.
Серед основних підприємств-експортерів варто відмітити УАП ТОВ «Фішер-Мукачево», яке експортує лижі та ключки у Австрію, Канаду, Завод «Флекстронікс ТЗОВ», ПрАТ «Мукачівський завод «Точприлад», який експортує продукцію у Австрію, Угорщину та Польщу, ТОВ «Інтер-Каштан», ДП Мукатекс ТОВ «Луготекс», ТОВ «Мукачівська швейна фабрика», ПАТ «МТФ «Мрія», ДП «ТУП Україна» та інші. Серед основних підприємств-імпортерів можна назвати ці ж підприємства, оскільки майже всі вони працюють на давальницькій сировині, яку відповідно імпортують із-за кордону.
На території громади налічується більше 70 суб’єктів господарювання, які працюють у галузі сільського господарства, серед яких біля 60 фермерських господарств, які займаються вирощуванням зернових культур, овочів, тваринництвом, садівництвом, виноробством та виноградарством.
На території громади активно розвивається галузь приватного виноградарства та виноробства. Вагоме місце в галузі займають такі фермерські господарства, як «Терруар» та «Шато Паук» (“Chateau Pauk”) та інші.
Важливе місце в галузі прісноводного рибництва займає ТДВ «ЗАКАРПАТСЬКИЙ РИБОКОМБІНАТ». Одним з найбільших фермерських господарств в галузі тваринництва громади є ФГ «Гафинець», яке займається розведенням овець, зокрема, налічує понад 800 голів овець та виготовляє продукти вівчарства.
Читайте також: Яким буде бюджет Мукачівської громади-2024