Site icon НАША СПРАВА – www.cosanostra.in.ua

Тиха й спокійна з гуртожитком та Укрпоштою: історія вулиці Студентська у Мукачеві

Рішенням сесії Мукачівської міської ради від 30 листопада 2023 р. № 1387 було перейменовано вулицю Хлипняча Ярослава (раніше – вул. Філатова) на вулицю Студентську.

Наразі не знайдено матеріалів, коли і за яких обставин вулицю у Росвигові, що повертає направо перед Ужгородською, назвали іменем Володимира Філатова. Філатов мав більше відношення до України, ніж Сєченов, з яким вони перетиналися у МДУ (не Мукачівському, а Московському – ред.)

Довідково: Володи́мир Петро́вич Філа́тов (рос. Владимир Петрович Филатов, псевдонім — «Воталіф»; нар. 15 (27) лютого 1875, с. Михайловка, Протасовська волость, Саранський повіт, Пензенська губернія, Російська імперія — пом. 30 жовтня 1956, Одеса, Українська РСР, СРСР) — радянський науковець, офтальмолог, хірург, винахідник, поет, художник, мемуарист, дійсний член Академії наук УРСР (з 1939 року) та Академії медичних наук СРСР (з 1944 року).

Засновник та перший директор, з 1936 року по 1956 рік, Інституту очних хвороб і тканинної терапії НАМН України. За весь період життя Філатов написав близько 460-ти наукових праць та монографій. Разом з тим, він займався громадською та політичною діяльністю — обирався делегатом Надзвичайного З’їзду Рад України, був депутатом Одеської міської Ради депутатів трудящих кількох скликань, депутатом Верховної Ради УРСР I, II, III та IV скликань, членом редакційної колегій багатьох журналів, відповідальним редактором періодичного видання «Офтальмологический журнал». А також прославився захисником церковних пам’яток від наруги правлячим режимом.

У будь-якому випадку, Філатов потрапив під велику мукачівську дерусифікацію. Рішенням 27 сесії міської ради 8 скликання від 28 квітня 2022 р. № 786 вулицю Філатова Володимира перейменували на Хлипняча Ярослава.

Довідково: Почесний громадянин Мукачева, учасник національно-визвольного руху 40-х років ХХ ст., репресований та згодом реабілітований. Очолював Мукачівське Товариство політв’язнів та репресованих. Брав активну участь у громадсько-політичному та культурному житті міста. Написав та видав нарис «Спогади політв’язня» та збірку віршів.

Читайте також: Жив у дев’ятиповерхівці та розмістив на даху прапор: чому вулицю Підопригори у Мукачеві назвали на честь загиблого захисника Фраткіна

Очевидно, у зв’язку з наближеністю вулиці до Мукачівського Державного університету, міська рада вирішила залишити назву Студентська.

Наскільки ми пам’ятаємо, вулиця завжди була тихою, спокійною та житловою. Державна будівля, що давно знаходиться по цій вулиці – це поштове відділення №8.

Раніше на початку вулиці було відділення гінекології, а ще раніше у тому ж приміщенні знаходилася стоматологія.

Нещодавно приміщення було продане з аукціону і поки що виглядає закинутим та засміченим.

Також у кінці вулиці є гуртожиток МДУ, який обростає своїми таємницями та міфами, які залишаються у його стінах.

P.S. Якщо ви володієте будь якою суспільно значущою інформацією, старими фотографіями чи іншими матеріалами, які стосуються історії вулиці Студентської (Хлипняча, Філатова і раніше) – будемо вдячні можливості доповнити статтю. Це стосується і цікавих людей, які там колись проживали чи проживають; і подій, що відбувалися на вулиці, і будівель, що можливо колись тут були. Матеріали надсилайте на e-mail: kozanostra.ua@gmail.com

Юрій Кравчук, депутат Мукачівської міської ради

Читайте також: Найстаріша на Закарпатті сакурова алея: що відомо про мукачівську вулицю Олега Куцина

Exit mobile version