Рішенням сесії Мукачівської міської ради від 30 листопада 2023 р. № 1387 було перейменовано вулицю Калиновського Кастуся на вулицю Василя Гарагонича.
Довідково: Василь Гарагонич – доктор історичних наук, заслужений працівник освіти України, шеф-редактор «Панорама Медіа Групи». Детальніше про нього можна прочитати на заснованому Гарагоничами інтернет-ресурсі «Панорама Мукачева».
Пропозицію про перейменування вулиці внесла на розгляд депутатської комісії депутат Наталія Жабко, на прохання мешканців вулиці. Рішення було підтримано з другого голосування, можливо, депутати не відразу зорієнтувалися.
Взагалі, склалося враження, що мешканців Борок-Телепу взагалі ніколи не питали, чи хочуть вони цих перейменувань. Вже вдруге нам довелося почути думку громади. Коли наш кореспондент фотографував вулицю, біля нього крутився старший чоловік на чорному «мерседесі». Після кількох кіл навколо він під’їхав ближче і спитав:
– А що ви тут фотографуєте?
– Робимо матеріал про перейменування вулиці.
– Так її вже якось перейменовували, що, знов?
– Наскільки нам відомо, вона зараз називається «Василя Гарагонича».
– А ко се?
– Про «Панораму» чули?
– А.
Скло зачинилося, місцевий «мерседес» поїхав у своїх справах. А ми пішли далі фотографувати красиві вивіски «Білоруська»…
Заради історичної справедливості мусимо нагадати, хто ж такий Кастусь Калиновський, іменем якого півтора року називалася вулиця у Мукачеві. Нагадаємо, що це перейменування відбулося 28 квітня 2022 року у рамках «великої дерусифікації» Мукачева.
«Бо я табе з-пад шыбеніцы кажу, Народзе, што тагды толькі зажывеш шчасьліва, калі над табою Маскаля ўжо ня будзе!» – цю фразу національного героя Білорусі, борця за незалежність від Росії називають початком відродження Національної ідеї Білорусі.
Довідково: «Вікентій (Вінцент) Костянтин Калиновський (біл. Вінцэнт Канстанцін (Кастусь) Каліноўскі), також відомий як Кастусь Калиновський (21 січня (2 лютого) 1838, Мостовляни, Гродненський повіт, Гродненська губернія, Російська імперія — 10 (22) березня 1864, Вільно) — білоруський публіцист, правник і революціонер-демократ, один з регіональних очільників польського Січневого повстання на землях сучасних Литви й Білорусі, спрямованого проти Російської імперії.
Вочевидь, ініціатори перейменування Білоруської на Кастуся хотіли залишити данину дружбі з білоруським народом, але тільки з тим, хто проти «Маскаля над табою».
Також, завдяки архівному відділу Мукачівського міськвиконкому ми знайшли точну дату створення вулиці Білоруської. 29 серпня 1951 року рішенням №344 виконком Мукачівської міськради депутатів вирішив: «…Нову вулицю без назви (навпроти поселення №1 по вул. Франка назвати вул. Білоруською…)»
P.S. Якщо ви володієте будь якою суспільно значущою інформацією, старими фотографіями чи іншими матеріалами, які стосуються історії вулиці Василя Гарагонича (Кастуся Калиновського, Білоруської та раніше) – будемо вдячні можливості доповнити статтю. Це стосується і цікавих людей, які там колись проживали чи проживають; і подій, що відбувалися на вулиці, і будівель, що можливо колись тут були. Матеріали надсилайте на e-mail: kozanostra.ua@gmail.com
Юрій Кравчук, депутат Мукачівської міської ради
Читайте також: Історія навпаки про вулицю Пашкуя Золтана у Мукачеві
Цікаво: пропозиція жителів якої ніхто не бачив, озвучує на комісії Жабко, на комісії її не підтримують. За те всі депутати підтримують на сесії. Чому так? І питання з якої партії Жабко?
[…] Читайте також: Про «Панораму» чули? Що відомо про вулицю Василя Гараг… […]