Site icon НАША СПРАВА – www.cosanostra.in.ua

З кожною будівлею пов’язані якісь спогади: вулиця Успенська в Мукачеві

Рішенням сесії Мукачівської міської ради від 28 квітня 2022 р. № 786 було перейменовано вулицю Федорова Івана на вулицю Успенська.

Нагадаємо, що не так давно вулиця Пушкіна проходила від міської ратуші до кільця біля колишнього РАЦСу. Потім її частину від міськради до ЗОШ №20 перейменували на площу Духновича.

Олексій Філіпов у своєму дослідженні «НАЗВИ ВУЛИЦЬ МУКАЧЕВА У ХХ ст.» стверджував, що вулиця Успенська мала наступні назви: вул. Івана Федорова – вул. Климента Ворошилова – Kánya Kálmán utca – Tyršová ul. – Ervin utca.

У розпорядженні редакції є документ за 20 березня 1945 року, у якому вулиця Каньо перейменовується на Ворошілова (саме через «і»). Інших підтверджень наразі не має.

Очевидно, що назва вулиці походить (як і сусідня Соборна) від греко-католицького Собору Успіння Пресвятої Богородиці, яким починається вулиця. Але це непідтверджений факт.

З кожною будівлею на вулиці у старшого покоління пов’язані якісь спогади (окрім МАФів, звичайно). Будівля поліції, Будинок побуту (картинна галерея, корпус університету), церква (клуб прикордонників), панно «Бюро путешествий приглашает» на приміщенні СІЗО; ЦУМ, Залізничні каси… Цікаво, а що найперше згадуєте ви при згадуванні про вулицю Федорова?

Фасад будинку поруч з ЦУМом колись був оформлений художником П. Фелдеші, але зображення зникло, як і інші.

Наприклад, біля Венеції. Ще видніються залишки його (або схожого майстра) робіт біля залізничного вокзалу та біля Палацу культури. Але це вже – втрачене Мукачево. Залишилась проте скульптурна група «Музиканти», пам’ятник «афганцям».

Минулого року окрасою вулиці став мурал Тиберія Йонаша з зображенням відомого скульптора – Івана Бровді. Щоправда, зникла блакитна ялинка. Бо була пошкоджена – кажуть у ратуші. Під муралом є чудові витвори мистецтва, які Гугл ідентифікує, як «красива ліпнина».

Це насправді скульптурна композиція самого Бровді з 5-ти барельєфів, яка була відкрита в Мукачеві 1986 року. У ній скульптор ніби то зобразив найважливіші події становлення міста над Латорицею.

На цій же вулиці росте «шалена» сакура. Вона цвіте кілька разів на рік, і ніхто не знає, коли саме. Знаючі люди припускають, що це пов’язане з тим, що коріння сакури потрапили у міські мережі, де воно нагрівається і створює природне диво.

P.S. Якщо ви володієте будь-якою суспільно значущою інформацією, старими фотографіями чи іншими матеріалами, які стосуються історії вулиці Успенська (вул. Івана Федорова – вул. Климента Ворошилова – Kánya Kálmán utca – Tyršová ul. – Ervin utca та раніше) – будемо вдячні можливості доповнити статтю. Це стосується і цікавих людей, які там колись проживали чи проживають; і подій, що відбувалися на вулиці, і будівель, що можливо колись тут були. Матеріали надсилайте на e-mail: kozanostra.ua@gmail.com

Юрій Кравчук, депутат Мукачівської міської ради

Читайте також: Під знаком Меркурія: вулиця Соборна, колишня Пушкіна у Мукачево

Exit mobile version