Рішенням сесії Мукачівської міської ради від 30 листопада 2023 р. № 1387 було перейменовано вулицю Тарці Кароя на вулицю Пашкуя Золтана.
Буквально позавчора наше видання розповідало про вулицю З. Пашкуя, яку перейменували на вулицю Тарці Кароя. Сьогодні розповідаємо про історію навпаки. Того разу ми зробили висновок, що хтось переплутав місцями ці історичні угорські постаті, наразі залишаємося при тій самій думці. Нагадаємо, що 28 квітня 2022 року вулицю Карла Брюллова дерусифікували, присвоївши ім’я Т. Кароя.
Про Тарці Кароя ми отримали небагато інформації: він був директором Мукачівського торгівельного технікуму у 1939-1944 роках. Також він був дослідником, опублікував чимало історичних фактів про Мукачево. У 1944 році радянські солдати вислали його з Мукачева, це й же ж рік значиться датою його смерті.
Про Золтана Пашкуя інформації не більше: освітянин, народився у Мукачеві, кандидат історичних наук, колишній директор Мукачівської СШ №3, протягом багатьох років очолював Мукачівське товариство «Знання». Автор наукових праць та статей про Закарпаття та Мукачево.
Про Брюллова навряд чи кому цікаво читати з огляду на його дерусифікацію. Проте, якби хтось прочитав його історію, можливо і не поспішали би з його знеславленням.
Справа у тому, що Брюллова (по батьку – Брюлло) свого часу деіталізували, бо він народився у Пітері. Але його життя там не склалося. Погіршилися і відносини з аристократами. Життя в столиці нічим не нагадувало улюблену Італію. Розчарований, ображений художник випрохав дозвіл виїхати в Італію знов. За легендою, він доїхав до кордону і зняв увесь свій одяг і викинув його. На питання відповів, що не хоче брати в Італію навіть пилюку батьківщини-мачухи. Чи не чудовий приклад для наслідування для тих нещасних, що за поребриком?
Між іншим, завдяки архівному відділу Мукачівського міськвиконкому маємо документ, який підтверджує офіційну дату створення провулка Брюллова. Найменування відбулося 17 листопада 1953 року рішенням виконкому Мукачівської міськради депутатів трудящих №13/460 «Про впорядкування і найменування вулиць міста Мукачева».
Виходить, що ця вулиця нещодавно святкувала свій 70-літній ювілей. Цікаво, що мешканці сусідніх вулиць не знають жодної назви цієї вулиці. Ми спитали парубка, що виходив з будинку (В. Цібере, 49) навпроти цієї вулиці:
– Ви не підкажете, як називається ця вулиця?
– Та називається вроді Богдана Хмельницького. А сіся Василя Цибаря, – впевнено відповів молодий чоловік.
P.S. Якщо ви володієте будь-якою суспільно значущою інформацією, старими фотографіями чи іншими матеріалами, які стосуються історії вулиці Пашкуя Золтана (Тарці Кароя, Брюллова) – будемо вдячні можливості доповнити статтю. Це стосується і цікавих людей, які там колись проживали чи проживають; і подій, що відбувалися на вулиці, і будівель, що можливо колись тут були. Матеріали надсилайте на e-mail: kozanostra.ua@gmail.com
Юрій Кравчук, депутат Мукачівської міської ради
Читайте також: Вереснева: невеличка тупикова вуличка навпроти залізничного елеватора
[…] Читайте також: Історія навпаки про вулицю Пашкуя Золтана у Мукачеві […]
Того разу ми зробили висновок, що хтось переплутав місцями ці історичні угорські постаті, Винні депутати які голосують не розібравшись в питаннях.