Сьогодні поговоримо про те, звідки прийшли роми та як вони з’явилися на Закарпатті. І звісно згадаємо про кулінарні звичаї цього народу, їхні улюблені страви і дамо декілька рецептів смачних ромських страв.
Роми. Хто вони та звідки
Батьківщина ромів, чи як їх ще неполіткореткно називають – циган: Індія, можливо штати Пенджаб, Раджастан і Гуджарат. У цих штатах і у наші часи проживають народи, які мають багато спільного з ромами, та знаходяться поза кастовою системою. Вони – музиканти, фокусники, маги, ковалі. Цей народ володіє мистецтвом приручення кобр, і різними фокусами зі зміями. Це як раз ті фокусники, які, граючи на флейті, примушують кобру танцювати.
Янош Валентін. Циганська молодь
Десь у п’ятому столітті ромські народи прийшли в Іран, про них вже є згадки у «Шахнаме», видатному перському літературному творі. А у 810 році вони вже бродять по Константинополю, займаючись магією і ворожбою.
Масове переселення кочових циган у Європу у 13 столітті спричинила монгольська навала. Через Балкани вони прийшли в Угорщину. У 1419 столітті король Угорщини Сигізмунд дарував імператорські грамоти очільникам кочових ромів, що забезпечувало їм право вільного переміщення Європою. В ті часи ромів поважали й радо зустрічали усюди. Переслідувати циган почали приблизно у 16 столітті.
Упускаю величезний обсяг інформації про ромські роди, їх багато, і всі я описати тут не в змозі.
Напишу лише про закарпатських ромів – ромунгро. Деякі з них розмовляють карпатським циганським діалектом, деякі – угорською мовою. Ромунгро у перекладі означає «угорські цигани».
Дьрдь Вастаг. “Прокляті цигани” 1886
В минулому вони були нетоци, циганськими рабами, більше я про цей загадковий статус поки нічого не знайшла. Якщо хтось із вас має більш детальну інформацію, будь ласка, поділиться нею. А я переходжу вже до ромської кулінарії, бо мандрувати з ромами по Європі, вивчаючи циганські роди, можна нескінченно, але хто стільки читати буде, не перекусивши.
Ромська кулінарія
Що точно притаманне циганській кулінарії – це страви на ватрі, легкі у приготуванні, але надзвичайно смачні. Мандруючи, кочівники вивчали звички тих народів, серед яких переміщались із кибитками. Тому скласти кухню циган у єдиний патерн не вдасться. Але, узагальнюючи, можна сказати, що їхні страви – жирні й гострі.
У ромів нема «релігійних» та культових страв, чи чогось особливо «циганського». Напевно це тому, що вони переймають у своїх сусідів релігію, другу мову, кухню. Але при цьому кухню кожного народу вони переробляють під свої смаки.
Улюблена і майже основна страва ромів lecsó – тушковані овочі, якими приправляється майже кожна м’ясна страва.
Лечо, як гарнір підходить до рокот крумплів, цю страву роми також полюбляють, тому я дам тут рецепт рокот крумплів по-циганськи.
Рокот крумплі по-циганськи
Наріжте бекон. Далі сирі яйця треба перемішати зі сметаною, приправити паприкою, сіллю. І залити сумішшю кожен шар: бекон, варені яйця, картопля, ковбаса. Шарів може бути скільки завгодно. Верхній шар також заливається сметаною. Запікати, доки сметана не зарум’яниться.
До рокот крумплів можна додати циганський хліб.
Інгредієнти:
- борошно, 1 кг;
- сода;
- сіль;
- вода.
Приготування просте. Всі інгредієнти вимішати разом, зробити ліпеники й випікати хвилин 40 кожний хліб.
Маю досить інформації з тієї теми, якщо цікаво, кишить відгуки, тоді цю тему продовжу.
Олена Забенко, за матеріалами угорської Вікіпедії, mindmegette
Читайте також: Пов’язані із кочовим життям та ватрою: що спільного між ромською музикою та кулінарією