27 січня був День пам’яті жертв Голокосту. Саме в цей день у 1945-му році були визволені в’язні найбільшого нацистського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі.
За час існування цього концтабору в ньому загинуло, за різними оцінками, від 1,5 до 2,2 млн людей. За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни стали 4,5 млн дорослих і 1,5 млн дітей.
У Мукачеві у 1944 році, після фашистського перевороту в Угорщині та окупації країни німецькими нацистами, розпочалися каральні операції із знищення євреїв та циган, та їхньої депортації до таборів смерті в Німеччину та Польщу. За цей період загинули десятки тисяч закарпатських євреїв.
На цьому відео зустріч двох єврейських родин у Мукачеві у 1938 році. З цих людей майже ніхто не вижив: загинули у концтаборах і діти і дорослі.
У 1938 році Дора Ліхтман, за дівочим прізвищем Кляйн, її чоловік (ім’я невідоме) та дочка Глорія приїхали з США, щоб відвідати своїх батьків і родину. Свій візит вони зняли на плівку.
Фільм знімався в будинку батьків Дори, Хаїма Цві-Гірша та Ніни Кляйн, у Мукачево, а також у селі Батьово, приблизно за 30 км від міста, де жив брат Хаїма Цві-Гірша Моше і його дружина Циля.
Син Хаїма Цві-Гірша Давид одружився з дочкою Моше Ілоною, і вони обидва жили з Моше та Цилою в Батьово.
Син Давида та Ілони, Оскар, подарував фільм ізраїльському державному меморіалу Голокосту Яд ва-Шем. Він назвав членів родини, які з’явилися у фільмі, і описав, що сталося з кожним з них.
Родина Кляйнів
Хаїма Цві-Гірша та Ніну Кляйн відправили в гетто Мукачево. У травні 1944 року їх депортували до Освенціму, де вони загинули. Їхню дочку Марішку Шварц (за дівочим прізвищем Кляйн) вбили в Угорщині. Обставини її смерті невідомі.
Читайте також: Не били дітей та давали якісну освіту: історія першої єврейської гімназії Мукачева
Син Давида та Ілони, Давид Кляйн, його дружина Ілона та діти Оскар і Йогошуа (Тібор) були відправлені разом з іншими євреями в гетто Берегсас (Берегове). У другій половині травня 1944 року Давида Кляйна, його дружину, дітей та батьків дружини Моше та Цили Кляйн відправили до Освенціму. Давид пройшов відбір. Він помер у 1945 році під час смертельного маршу із Буна-Моновиця. Його дружину Ілону вбили в газових камерах разом із її 11-річним сином Йогошуа, а також батьками Ілони Моше та Цилою. Оскар вижив.
У фільмі також з’являються ще дві дочки Моше та Цили: Аліза (Базка) Кляйн, яка вижила, і Гізі Хорштейн (за дівочим прізвищем Кляйн). Гізі померла в Освенцимі. Точні обставини її смерті невідомі.
У співпраці з Оскаром Кляйном дослідники з кіноархіву Яд ва-Шем визначили людей та місця, які з’являються у фільмі. Окрім того, що матеріали назавжди зберігаються в архівах Яд ва-Шем, фільм тепер доступний громадськості, надаючи уявлення про історичне життя однієї родини з Мукачева та Батьово.
Олена Забенко, за матеріалами Яд ва-Шем
Читайте також: 500 пампушок та 15 індиків: як проходило галасливе весілля дочки мукачівського рабина Шапіро у 1933 році