Відомо, що вулицю Радищева перейменували на Івана Чендея ще 2016 року.
А завдяки архівному відділу Мукачівського міськвиконкому редакція отримала копію протоколу №27 від 17 листопада 1953 року засідання виконкому Мукачівської міськради депутатів трудящих. Зокрема, у рішенні 13/460 «Про впорядкування і найменування вулиць міста Мукачево» йдеться про наступне: «В зв’язку з тим, що деякі ново-відкриті вулиці не мають назви, виконком Мукачівської міськради депутатів трудящих РІШИВ:
– нові вулиці між вул. Духновича і Піонерів назвати вулицями нові вулиці між вул. Духновича і Піонерів назвати вулицями Айвазовського, Мусоргського, Глінки, Радищева, Римського-Корсакова».
Щось особливого про цю вулицю розповісти навряд чи можна. Якщо їхати з Підгорян по Духновича, то це перший поворот наліво, і вулиця переходить в іншу – Героїв Чернігова, на якій знаходиться Станція швидкої допомоги.
Кількома словами згадаємо імена, якими називалася (називається) вулиця.
Олександр Радищев – неоднозначна особистість. На жаль, російський – державний діяч, письменник, просвітник, дисидент. Виборював ідеї демократії та республіканізму, участі народу в управлінні державою. Прибічник договірної теорії походження держави та природного права. Найвідоміший твір «Подорож із Петербурга до Москви» (1790). За цю книгу потрапив під нагляд поліції, а пізніше засланий в Сибір. Маючи серйозне становище – опублікувати книгу, за яку чекало заслання у Сибір – треба мати сталеві яйця. Мало того, що він став не потрібний як царській, так і радянській росії, і сучасній Україні. Демократія мало кому подобається.
Переслідувала росія і Івана Чендея, іменем якого перейменували вулицю вісім років тому. Написані ним книги, які перекладають мовами світу, приносять славу письменнику, але водночас і наражають на критику збоку партноменклатури. Тоді ж Івана Чендея знімають з посади відповідального секретаря закарпатського відділення СПУ (1968), виключають з партії, позбавляють можливостей елементарного заробітку. Потім були 9 років переслідувань та вимушеного мовчання. Відкриті кримінальні справи за виступи на підтримку Івана Дзюби. Інкримінували за злочин причетність до передачі статті Івана Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?» за кордон. Прославила І. Чендея робота над сценарієм фільму «Тіні забутих предків».
P.S. Якщо ви володієте будь-якою суспільно значущою інформацією, старими фотографіями чи іншими матеріалами, які стосуються історії вулиці Героїв Волновахи (Модеста Мусоргського та раніше) – будемо вдячні можливості доповнити статтю. Це стосується і цікавих людей, які там колись проживали чи проживають; і подій, що відбувалися на вулиці, і будівель, що можливо колись тут були. Матеріали надсилайте на e-mail: kozanostra.ua@gmail.com
Юрій Кравчук, депутат Мукачівської міської ради
Читайте також: Вулиця Срібна: колишній провулок Римського-Корсакова у Мукачеві