Багато мукачівців ще пам’ятають ті часи, коли єврейське кладовище біля тютюнової фабрики ще не було не знесено, але вже було закинутим.
Там можна було пройтись, роздивляючись давні надгробки. Зараз територія кладовища являє собою ніби меморіал і вона закрита, відкривається лише в особливих випадках. А з моста, на жаль, багато не роздивишся. Єврейські надгробки, особливо старовинні, зачаровують різьбленням по каменю, унікальною символікою, серед них є дійсно витвори мистецтва.
Символ лева зустрічається найчастіше, тому що у Торі сказано, що Яків – один з трьох біблійних праотців-патріархів на смертному одрі дав настанову своїм синам: «Молодий лев Ієгуда, від розшматування ти відійшов. Впав на коліна, ліг як лев і як левиця, хто підійме його! Не відійде скіпетр влади від Ієгуди й стіло закону від нащадків його…»
Ієгуда, четвертий син Якова, порівнюється із левом.
Більшість євреїв походять від коліна Ієгуди, то символ лев має відношення до всіх сучасних євреїв.
На єврейських надгробках у формі вертикальної кам’яної плити – мацевах зустрічаються леви, які лежать, сидять, кусають себе за хвіст. Часто можна побачити й лева на задніх лапах, який уособлює собою владу.
Чоловік, якого звали Ієгуда, імовірніше буде мати на мацеві лева, бо цей символ уособлює його доброчинності. Ім’я Ієгуда може зустрічатись у формі Арьє-Лейб, Ієгуда-Лейб, Ієгуда-Лев.
Наприклад, єврейський проповідник, організатор першого масового переселення ашкеназьких євреїв з Європи до Палестини мав ім’я Ієгуда Хасид ха-Леві.
Ще одне джерело походження цього символу – Талмуд: «Ієгуда, син Тейми, казав: будь сміливим, як тигр, легким, як орел, швидким, як олень, сильним, як лев, виконуючи волю Отця свого небесного». Всі ці тварини зображені на розписах синагог і на надгробках.
У Закарпатті існували свої особливості у зображенні лева. Наприклад, часто можна побачити лева у печері. Печера – це метафоричне зображення смерті. Померлий – це той лев, що лежить у печері, у склепі. Лев у печері спить, чекаючи приходу Месії.
На мацеві з міста Берегова у лева піднятий хвіст, а у лева з ужгородського кладовища – відкриті очі, він ніби вдивляється у майбутнє, очікуючи.
На надгробку з мукачівського кладовища зображено лева з царською короною на голові.
Цікава мацева людини на ім’я Іцхак, місто Берегово. На надгробку зображено сюжет із Біблії: жертвоприношення Іцхака.
Таким чином якби існує зв’язок між померлим і Іцхаком з Біблії. Іцхака зображено левом.
Далі буде.
Олена Забенко
Читайте також: “Не вари козеня у молоці матері його”: особливості єврейської кухні на Закарпатті